Lay Ministries & Leaders

 The church is not a building...it's people!

When you want to know who to go to, or where you can become involved...


CHURCH COUNCIL

The Council is the administrative authority for the local church.  Members serve a three-year term. 

Chairperson - Doug Law; Secretary - Susan Krudop; Treasurer - Susie Tucker; Pastor - Ronnie Morris; Lay Leader - Doug Swanson; Associate Lay Leader - Brian Fierro; Staff-Parish Relations - Heather Lewis; Finance - Mike McOsker; Trustees - Beth McOsker; Missions - Diane Sterling; Hospitality - Carole Sharpe; Member of Annual Conference - Matt Sharpe; Alternate/Annual Conference - Bill Cofer; New Member Rep - Matt Foster; At-Large Members (6) - C.J. Warren ('19), Rony Thomas ('19); Elise Cofer ('18), Sue Nell Dufort ('18), Trey Brugh ('17), Reg Mahoney ('17)         


COORDINATING GROUP

Membership is composed of the church staff, the lay leader, and representatives from each of the Administrative and Program Committees in the church.  Lay Leader:  Doug Swanson.


Administrative Committees


BOARD OF TRUSTEES - PROPERTY

Chairperson - Beth McOsker ('19); Members - Dean Burris ('19), Leslie Paul ('19), Nora Delbrugge ('18), Rick Rumble ('18), Mark Winebrenner ('18), Ric Lowman ('17), Ray Sperle ('17), Jeff Voltz ('17) & Church Sexton:  Kim Brown (Staff Liaison)

COMMITTEE ON FINANCE                                   

Chairperson - Mike McOsker; Church Council Chairperson - Doug Law; Lay Leader - Doug Swanson; Associate Lay Leader - Brian Fierro; Treasurer - Susie Tucker; Financial Secretary - Holly Winebrenner; Lay Member of Annual Conference - Matt Sharpe; Stewardship Coordinator - Dave Lundquist; District Steward - Cathy Walsh; At Large Member - Al Craft; Trustee Chair - Beth McOsker; Staff-Parish Relations Chair - Heather Lewis; Offering Counter Chair - Tess Bradlee; Auditor - Bill Stewart

Offering Counters - Tess Bradlee, Steve Lonning, Jim Joyner, Carole Sharpe, Christine Brugh, Bob Callahan, Gail Culbreath, Teri Voltz, Nancy Jackson, Kristin Zeman

Alternates - Gloria Liston, John Cote, Wendy Gajewski
  
COMMITTEE ON LAY LEADERSHIP - NOMINATIONS

Chairperson - Ronnie Morris; Lay Leaders:  Doug Swanson, Brian Fierro; Members - Walt Delbrugge ('19), Vicki Harvey ('19), Terri Voltz ('19), Jessica Manning ('18), Dana Peterson ('18), Carol Wyrick ('18), Christine Brugh ('17), Bob Callahan ('17), Diane Sterling ('17)

STAFF-PARISH RELATIONS COMMITTEE - PERSONNEL                                  

Chairperson - Heather Lewis ('18); Members - nancy Jackson ('19), Lynne Lindsay ('19), Bob Sterling ('19), Rick Amelon ('18), Bob Harvey ('18), Heather Lewis ('18), Carl Schone ('17), Scott Foster ('17), Kathryn Wagner ('17); Lay Member to Annual Conference - Matt Sharpe; Lay Leaders - Doug Swanson, Brian Fierro

MISSIONS COMMITTEE

Chairperson - Diane Sterling ('16); Members - Tom Maddrey ('19), Ruth Mashburn ('19), Gail Culbreath ('18), Tom Gillikin ('18), Tom Stovall ('18), Julie Brown ('17), Pete Hathaway ('17), Doug Yeates ('17)



Program Committees

ADULT & FAMILY MINISTRIES (Fellowship)

Coordinator - Jerrilynn Gleason

CHILDREN'S MINISTRIES

Coordinator - Debbie Andrews

YOUTH MINISTRIES

Coordinator - Marlene Passarelli 

OUTREACH MINISTRIES 

Coordinating Group Liasons:

Church & Society Representative
- Leslie Paul; Missions Coordinator - Diane Sterling; United Methodist Women's Representative - Beth McOsker; United Methodist Men's President - TBD; Disaster Coordinator - Doug Coutts; Historical Society - Dave Oelberg; Boy Scout Representative - Mike McOsker; Girl Scout Representative - Holly Winebrenner

STEWARDSHIP

Chairperson
- Dave Lundquist


WORSHIP / MUSIC
 

Music Director - Jana Kuenzli; Acolyte Coordinator - Alicia Warren; Usher Coordinators - (8:45am) Bill & Lynne Lindsay & (11am) Roger Jefferson; Communion Steward - Roger Jefferson; Pews - TBD; Greeters - (8:45am) Barbara Jackson, Jane & Rick Amelon; (11am) Roger Jefferson; Power Point Coordinator - Beth McOsker